BLACK NOVEMBERPromoții la monitoare iiyama tot noiembriePână la sfârșitul promoției: 22 z 06 h 35 min 56 sVezi promoțiile →
Filtrează după
Preț
lei lei
Diagonală
Panou
Reîmprospătați
Timp de răspuns
Rezoluția fizică
Semnal de intrare
Formatul imaginii
Ecran curbat
Luminozitate
Contrastul static
Unghiuri de vizualizare
HDR
Reducerea luminii albastre
Reglarea înălțimii
Rotație (funcția PIVOT)
FreeSync
Fără pâlpâire
Porturi USB
more... less
Port USB-C
Comutator KVM
Ieșire pentru căști
Difuzoare încorporate
Rotația piciorului
Culoare
Pilot
Alimentarea cu energie electrică
Clasa de eficiență energetică
Categorii
Dock USB-C
Monitoare de birou
Filtru

Monitoare de jocuri

Monitoare de gaming iiyama G-Master: peste 80 de modele cu rată de reîmprospătare de la 100 la 320 Hz, cu OLED în vârful gamei. Un monitor de gaming se alege după trei lucruri: jocurile pe care le joci, placa video pe care o ai și bugetul. De aceea, G-Master este împărțit în patru serii: Black Hawk (100–144 Hz, IPS, intrarea accesibilă în gaming), Red Eagle (180–288 Hz, Fast IPS, 0,2–0,5 ms, nucleul e-sport al ofertei), Gold Phoenix (240–320 Hz pentru jucătorii de performanță) și Titan Falcon (OLED 0,03 ms). Fiecare are Adaptive Sync (FreeSync Premium / G-Sync Compatible), mod Black Tuner și un suport solid, iar majoritatea au reglaj pe înălțime. Scurtături: monitoare de 144 Hz și peste, 4K pentru jocuri și console, monitoare curbate. Ghidul de alegere îl găsești sub listă.

Monitoare de gaming iiyama G-Master: cum alegeți un monitor pentru jocuri în 2026

Un monitor de gaming bun nu este cel cu cea mai mare cifră pe cutie, ci cel pe care placa dumneavoastră video îl poate „hrăni” cu cadre. Un RTX 4060 sau un RX 7600 scoate lejer 200 fps în Full HD în CS2 și Valorant, dar în 4K, în Cyberpunk, se va lupta pentru 60. De aceea, pe această pagină am adunat peste 80 de monitoare de gaming iiyama G-Master între 22 și 45 de inchi, de la 100 la 320 Hz, în Full HD, QHD, 4K și UltraWide, iar mai jos explicăm care la ce folosește. Toate au Adaptive Sync (AMD FreeSync Premium, majoritatea și NVIDIA G-Sync Compatible), timp de răspuns între 0,03 și 1 ms, modul Black Tuner care luminează umbrele, cătare pe ecran și 3 ani de garanție a producătorului, iar în primele 30 de zile de la achiziție, în plus, garanția „zero pixeli morți”.

Cum alegi un monitor de gaming? Potrivește-l cu placa video și bugetul: Full HD 144–240 Hz pentru e-sport și plăci mai slabe, QHD 200–320 Hz pentru majoritatea jocurilor, 4K pentru console și plăci puternice, OLED pentru cea mai bună imagine. Mai jos găsești un tabel rapid de alegere.

UtilizareParametriModel exemplu
Primul monitor de gaming, buget redusFull HD, IPS, 144 HzG-Master Black Hawk G2741HSU-B1
E-sport (CS2, Valorant)Full HD, Fast IPS, 240 HzG-Master Red Eagle G2771HSU-B1
Echilibrul ideal pentru majoritatea jocurilorQHD, Fast IPS, 200 HzG-Master Red Eagle GB2771QSU-B1
Fluiditate maximăQHD, IPS, 320 HzG-Master Gold Phoenix GB2791QSU-B1
4K și console4K, IPS, 144 HzG-Master Red Eagle GB2771UHSU-B1
Cea mai bună imagine și timp de răspunsQHD, OLED, 280 Hz, 0,03 msG-Master Titan Falcon GOB2701QSC-B1

Patru serii G-Master: Black Hawk, Red Eagle, Gold Phoenix, Titan Falcon

Black Hawk este seria de monitoare de gaming accesibile: IPS, 100–144 Hz, 1 ms. Pornește de la modelul de intrare G2245HSU 22", continuă cu GB2441HSU 24" 144 Hz cu reglare pe înălțime și ajunge la GB2741HSU 27" 144 Hz și G2741QSU 27" QHD. Primul monitor de gaming, al doilea ecran pentru stream, monitor pentru consolă în camera unui adolescent.

Red Eagle este inima ofertei și alegerea cea mai frecventă a jucătorilor de FPS: Fast IPS, 180–240 Hz în Full HD și QHD, 0,2–0,5 ms. GB2471HSU 24" 240 Hz și GB2771HSU 27" 240 Hz costă aproximativ cât cer concurenții pentru un monitor de 165 Hz. GB2771QSU 27" QHD 200 Hz este compromisul universal pentru jocuri și lucru, GB3272QSU 32" QHD 180 Hz și curbatul GCB3280QSU 32" oferă un ecran mai mare fără schimbarea rezoluției, iar GB2771UHSU 27" 4K 144 Hz (288 Hz în Full HD) și GB3261UHSCP 32" 4K cu USB-C sunt monitoare de gaming 4K pentru RTX 4080 și PS5.

Gold Phoenix înseamnă e-sport la modul serios: accesibilul GB2591HSU 25" 320 Hz, GB2791QSU 27" QHD 320 Hz, GB2795HSU 27" 280 Hz, GB3295QSU 32" QHD 240 Hz și GB3290QSU 32" QHD 240 Hz cu USB-C. Pentru jucătorii care văd diferența dintre 240 și 320 Hz și au o placă video capabilă să o arate.

Titan Falcon este primul monitor OLED iiyama: GOB2701QSC 27" QHD 280 Hz, panou META3 OLED de generația a 4-a, 0,03 ms, 1500 cd/m² în HDR, negru perfect, USB-C și KVM, cu 3 ani de garanție a producătorului care acoperă și protecția împotriva arderii ecranului (burn-in). Un model din segmentul premium; mai multe detalii găsiți în articolul „7 motive pentru care a meritat așteptarea”.

Monitor de gaming accesibil: ce primiți de fapt

Este una dintre cele mai frecvente întrebări, așa că are o categorie separată: monitoare de gaming accesibile. Pe scurt: la cel mai mic nivel de preț primiți un 24" Full HD 144–180 Hz (Black Hawk sau curbatul Red Eagle GC2480HSU), pentru puțin mai mult un Red Eagle 27" Full HD 240 Hz, în segmentul mediu un 27" QHD 144–200 Hz, mai sus un 32" QHD 180–240 Hz sau un 34" UltraWide 200 Hz, iar la limita superioară a categoriei un 32" 4K 144 Hz cu USB-C. Selecția noastră comentată: „Care este cel mai bun monitor de gaming accesibil?”

Ce diagonală și ce rezoluție: 24 sau 27 de inchi, Full HD sau QHD

Pentru FPS-uri la nivel competitiv, jucătorii aleg 24–25" Full HD: întregul ecran încape în câmpul vizual fără mișcarea capului, iar placa video scoate numărul maxim de cadre. 27" QHD (2560 x 1440) este cel mai bun monitor universal pentru jocuri și lucru: imagine mai clară, mai mult spațiu pe desktop, iar o placă din clasa RTX 4070 menține în continuare 144+ fps în majoritatea titlurilor. 27" Full HD are sens doar la 240 Hz și cu o placă video mai slabă. 32" QHD sau 4K este ecranul pentru jocuri cu poveste, strategii și console, iar 34" UltraWide 21:9 (GCB3484WQSU 200 Hz, GCB3486WQSCP 240 Hz cu USB-C) și 45" 32:9 (GCB4580DQSN) sunt pentru curse, simulatoare și lucru în două ferestre. Detaliat, cu măsurători: „Ce monitor este mai bun pentru jocuri: 24 sau 27 de inchi?”

Curbat sau plat, IPS sau VA

Monitoarele curbate (marcajul GC/GCB) au panouri VA cu negru mai profund și o curbură (de obicei 1500R) care, la 27–34 de inchi, învăluie jucătorul; se potrivesc în curse, RPG-uri și formatul UltraWide, de exemplu GCB2784HSU 27" 240 Hz. Panourile plate Fast IPS câștigă la timpul de răspuns, unghiurile de vizualizare și culori, de aceea domină în e-sport și în modelele destinate și lucrului. Dacă jucați CS2 sau Valorant, alegeți un IPS plat; dacă jucați Forza sau Baldur's Gate, un VA curbat oferă o atmosferă mai bună. Detalii: „Curbat sau plat” și „Comparația panourilor VA și IPS”.

Monitor pentru consolele PS5 și Xbox Series X

Consola oferă prin HDMI 4K la 60 Hz sau 1440p/1080p la 120 Hz. Pentru PS5 și Xbox alegeți, așadar, fie un monitor 4K 144 Hz (GB2771UHSU 27", GB3261UHSCP 32", G4380UHSU 43", categoria monitoare 4K pentru gameri), fie un 27" QHD 144+ Hz mai accesibil, pe care consola îl va folosi la 1440p 120 Hz. Modul 4K 120 Hz necesită HDMI 2.1, verificați acest lucru pe pagina modelului respectiv. Fiecare G-Master are două intrări HDMI, așa că PC-ul și consola pot fi conectate la același ecran. Ghid: „Monitor de gaming pentru consolă”.

Monitoare de gaming albe

Pentru un setup luminos: GB2471HSU-W1 24" 240 Hz și GB2771QSU-W1 27" QHD 200 Hz în carcasă albă, cu aceeași electronică precum modelele Red Eagle negre. Un monitor de gaming alb, accesibil, cu Fast IPS la 240 Hz este încă o raritate pe piață.

Ce primiți cu fiecare G-Master

Adaptive Sync elimină ruperea imaginii (tearing) la un număr variabil de cadre (FreeSync Premium la fiecare model, G-Sync Compatible la majoritatea). Black Tuner luminează umbrele fără a supraexpune restul imaginii, iar modurile de joc (FPS, strategie, text) și cătarea pe ecran sunt disponibile în meniul OSD. Bază cu reglare pe înălțime de 150 mm, pivot și rotire la modelele cu litera B (GB, GCB), iar la toate prindere VESA 100 x 100 pentru braț de monitor. Flicker Free și reducerea luminii albastre, pentru că sesiunile de joc durează ore întregi. Plus 3 ani de garanție a producătorului și garanția „zero pixeli morți” de 30 de zile: dacă în prima lună de la achiziție apare chiar și un singur pixel mort, înlocuim monitorul. Cum reglați monitorul după ce l-ați scos din cutie aflați din articolul „Calibrarea monitorului de gaming”.

Întrebări frecvente despre monitoarele de gaming

Ce monitor de gaming să aleg cu un buget mai mic?

Pentru FPS-uri, un Red Eagle 27" Full HD 240 Hz (GB2771HSU), iar ca soluție universală pentru jocuri și lucru, un 27" QHD 200 Hz (GB2771QSU). Dacă jucați CS2 sau Valorant pe 24 de inchi, accesibilul GB2471HSU 240 Hz vă lasă buget și pentru tastatură.

Mai sunt suficienți 144 Hz pentru jocuri?

Da. Saltul de la 60 la 144 Hz este cel mai mare și îl observă oricine; trecerea de la 144 la 240 Hz o sesizează în special jucătorii de FPS cu o placă video puternică; 320 Hz sunt domeniul e-sportului. La iiyama, diferența de preț dintre modelele de 144 și 240 Hz de aceeași diagonală este de obicei mică, așa că deseori merită să alegeți rata de reîmprospătare mai mare. Test: „144 Hz vs 60 Hz” și „De ce 180 Hz”.

Funcționează un monitor FreeSync cu o placă NVIDIA?

Da. Adaptive Sync este un standard deschis; monitoarele G-Master marcate „G-Sync Compatible” funcționează cu plăcile GeForce începând cu seria GTX 10 prin DisplayPort, iar FreeSync cu plăcile Radeon prin HDMI și DP. Funcția se activează din panoul de control al driverului, fără hardware suplimentar.

Monitor OLED pentru jocuri: merită și ce se întâmplă cu arderea ecranului?

OLED oferă un timp de răspuns de 0,03 ms și un negru pe care IPS nu îl poate reproduce, de aceea este astăzi cel mai bun panou atât pentru jocurile cu poveste, cât și pentru FPS-urile rapide. Titan Falcon GOB2701QSC are 3 ani de garanție a producătorului care acoperă și arderea ecranului, precum și funcții de îngrijire a panoului, astfel încât riscul și-l asumă producătorul.

Cât costă un monitor de gaming iiyama?

Orientativ: modelele de 22–24" la 100–144 Hz se află în segmentul de preț cel mai accesibil, monitoarele de 24–27" la 240 Hz și cele de 27" QHD în segmentul inferior-mediu, modelele de 320 Hz și cele de 32" QHD în segmentul mediu, monitoarele de 27" 4K 144 Hz și cele de 34" UltraWide în segmentul mediu-superior, iar OLED-ul de 27" QHD 280 Hz și modelele de 43–45" în segmentul premium. Prețurile actuale le găsiți pe paginile produselor.

Prin ce se deosebește un monitor de gaming de unul obișnuit?

Prin rata de reîmprospătare (100–320 Hz în loc de 60–75), timpul de răspuns (0,03–1 ms în loc de 4–8), sincronizarea adaptivă, modurile de joc din OSD și baza care permite poziționarea ecranului la nivelul ochilor. Pentru simpla muncă de birou este suficient un monitor de birou; în jocuri, aceste diferențe se văd din primul minut.

keyboard_arrow_up Ultimul cumpărat
keyboard_arrow_up Mai mult
close